1. There is no such thing as a "pending" ban or Steam admin. Anyone threatening your account is a scammer trying to scare you. Read more.

Archived Report: 76561198216795732 - ([CSGO] Counter-Strike: Global Offensive Items)

Discussion in 'Archived Reports' started by Captain Flint, Sep 10, 2015.

1. Captain Flint

Captain Flint New User

Steam:
    STEAM_0:0:39362948
    Scam Report

Report Type: [Accomplice] Trading with marked scammers or hijackers
    Virtual item type involved: [CSGO] Counter-Strike: Global Offensive Items

Accused profile: 76561198216795732

Victim profile: 76561198038991624

What happened? Description:
    This guy stoole my knife and change options to private, i have been scammed , he has dragon lore and 30 more knife and his inventory all stolen items.He is dishonest please ban him !!!​

Provide Evidence:
    This guy stoole my knife and change options to private, i have been scammed , he has dragon lore and 30 more knife and his inventory all stolen items.He is dishonest please ban him !!!

The Turkish Description : bıçağımı trade yapmak için csgolounge.com a koydum ve ardından gelecek takas tekliflerini bekledim."Mapel $$" isimli şahıs la anlaştık(ingilizce konuştuk)ardından bana: "senin bıçağımı çalmayacağını nerden bilebilirim,açık arkadaşın varsa ona bıçağı gönder de ben göreyim" dedi bende "Jon Stark"(profil linki: http://steamcommunity.com/profiles/76561198153674373) adlı arkadaşıma bıçağı gönderdim ve ardından mapel'e bakmasını söyledim,sonra baktı ve Jon stark'a arkadaşlık isteği gönderdim kabul etmesini söyle dedi ardından kendi adını Captain Flint(Benim adım) yapıp ve profil resmini benle aynı yapıp Jon Stark'a takas teklifi gönderdi ve Jon Stark'da onu ben zannedip takası kabul etti.Lütfen Yardım edin bu arkadaşı araştırdım ve daha 5-10 kişiyi dolandırdığını gördüm,bu konuda yardımınızı istiyorum.LÜTFEN YARDIM EDİN ..... Bıçağımı çalan kişinin profil linki : (http://steamcommunity.com/id/3332gfhjhfdhd2124) Adam adını ve profil resmini benimkiyle aynı yapıp profilini gizledi ve bu şekilde 10'larca kişiyi kandırmış lütfen acil yardım istiyorum ... Çalınan bıçak : (Karambit-Gece Görevde kullanılmış)

Please translate this paragraphe i haven't enough english to explain myself,PLEASE BAN THIS GUY !​

Attached Files:

2. Tio José das Vacas

Tio José das Vacas SteamRep Admin Partner Community Donator - Tier V

SteamRep Admin:
    STEAM_0:1:32194479
    Hello @Captain Flint, do you have the group chat and or the chat agreement?
  3. Tio José das Vacas

Tio José das Vacas SteamRep Admin Partner Community Donator - Tier V

SteamRep Admin:
    STEAM_0:1:32194479
    Since no further information has been provided for over 7 days, I'm going to Archive this report. Feel free to re-submit your report with the requested evidence. Be sure to re-upload all evidence previously provided, and provide a link to this thread.